Borovice vitální krasavice

Je libo čaj nebo koupel z vánočního stromku?

Vůně jehličnatých stromů patří k zimě, sauně i vánočním svátkům. Mám ráda vůni borovice, připomínající vůni léta a slunce v ní uschované. Z živého jehličnatého vánočního stromku si můžeme uschovat usušené větvičky s jehličím a pupeny a použít je na koupel či čaj. Stejně tak lze použít pár čerstvých větviček ze zimní procházky. Čaj stačí zalít vroucí vodou, odvar na koupel krátce povaříme. Jde o silnou medicínu s antibiotickým působením, což se aktuálně hodí nejen v době „virové“.

Borovice lesní – sosna

Borovice je stálezeleným neopadavým stromem, který může dorůst značné výšky až 30 metrů. Její latinské jméno Pinus pochází z keltského jména pin = skála, borovice si totiž ráda roste na skalách a v horách i tam, kde jiné stromy nerostou. Druhým nejstarším stromem na světě je prý borovice dlouhověká ve východní Kalifornii zvaná Methuselah“ pojmenovaná podle biblického stařešiny Metuzaléma. Podle počtu letokruhů je tato borovice prý stará 4850 let a stále žije. Borovice je velmi životaschopným a nenáročným stromem, roste ráda na slunných místech na písečných půdách, nebo na skalách, přežívá i nepřízeň počasí v horách, ve vysokohorských podmínkách roste ve formě zakrslé kleče.

Pro léčení se sbírají pupeny před rozvitím na jaře v dubnu s pryskyřičnou vůní. Pupeny obsahují nejvíce účinných látek, které jsou i v jehličí. Obsahují: silice, pryskyřici, terpeny, třísloviny, hořčiny a hodně vitamínu C a pinosolvin, který je účinný proti bakteriím a tuberkulóze.

V aromaterapii užívá éterický olej z borovice k léčivým účelům, koupelím i masážím a inhalaci. Borovice má účinky protizánětlivé, protirevmatické, zmírňuje bolest a při zevním použití zastavuje krvácení. Staří Slované léčili rány pomocí prášku ze sušené borovicové pryskyřice. Borovice má také zahřívající povzbuzující působení, o čemž napovídá ohnivé zbarvení její kůry. Působí desinfekčně, pomáhá při kašli, zlepšuje dýchání, prohřívá při koupeli studené ruce a nohy, pomáhá při revmatických nemocech, proti zánětům i bolesti, má regenerační vliv na chrupavky a kosti. Léčí ledviny a záněty močových cest, pomáhá rozpouštět kaménky v ledvinách a močovém měchýři. Vůně borovice aktivizuje duševní činnost a pomáhá proti depresím, podporuje práci nadledvinek, posiluje též vlasy. Borovicový olej při masáži uvolňuje ztuhlé svalstvo i psychické napětí a zlepšuje dýchání, vůně borovice se s oblibou používá i v sauně a v lázních s koupelemi z jehličí. Éterický olej obsahuje terpentýn, který může dráždit, nepoužíváme proto dlouhodobě a s opatrností při dávkování. Podobné působení mají i jiné druhy: borovice černá i kleč. Používá se rovněž jako tinktura z pupenů v gemmoterapii. V Bachově květové terapii zlepšuje borovice sebe-přijetí a odpuštění sobě i druhým.

Podobně jako jehličí a silice z borovice se používá i smrková silice a mladé světlé výhonky jehličí obou stromů na jaře se dají žvýkat, obsahují vitamín C a mají pryskyřičnou příchuť, připravuje se z nich také sirup. Podle inspirace bylinářky Radky Svatošové si můžeme připravit i z jehličnanů zimní mléčně fermentovanou limonádu, kterou ve své knize nazývám – tibo-limo, stejně jako z květů bezu či pampelišek na jaře. Stačí nasbírat pár jehličnatých větviček, pokrájet je a přidat do 1 litru převařené vychladlé vody, do které jsme před tím rozmíchali 100g cukru. Pak přidáme 1 -2 lžíce syrovátky z kefíru z tibetské houby (houba samotná či tibi krystaly tam vůbec dávat nemusíme, uchováváme je v lednici). Vše promícháme a necháme stát v pokojové teplotě 2 -3 dny. Každý den několikrát promícháme a až začne limo bublinkovat a chuť se promění ze sladké na kyselejší a perlivou, bude limo hotové. Pak stačí už jen přecedit a vypít. 

V kuchyni se uplatní také semínka z borovic pinií, která jsou větší než z obyčejných borovic a jedí se jako oříšky v Itálii a dalších jižních zemích, zakoupit se dají i u nás. Obsahují: draslík, hořčík, vitamín E a karoten a povzbuzují krevní oběh.

Recepty pro zdraví

Čaj z vánočního stromku - jehličí a pupenů borovice pro lepší dýchání i vitalitu: při procházce lesen si nasbíráme několik spadlých větviček borovice s pupeny. Nebo použijeme z vánočního stromečku. Nasušíme je a pak rozemeleme jehličí a pupeny (bez tvrdých částí větviček) v elekrickém mlýnku na kávu na jemný prášek. Ten můžeme přidávat do čaje asi 1/2 lžičky na 1 hrnek vody. Kombinovat lze s dalšími bylinami při nachlazení a kašli: lípou, černým bezem, jitrocelem, slézem atd. Výborná kombinace je také s nasušenou kůrou z bio citrónů a bobkovým listem. Čaj krásně voní lesem, lze ho použít i na inhalaci a koupele namísto éterického oleje.

Inhalace při dýchacích potížích, kašli, zánětu průdušek a dutin: 1 -2 kapky éterického oleje z borovice nakapame do umyvadla s horkou vodou a pod ručníkem vdechujeme páru max.10 minut. U dětí opatrně vyzkoušíme sami předem teplotu vody, aby nebyla příliš horká. Inhalovat můžeme i na sucho – vonný kouř z vykuřovadla, kam umístíme kousky pryskyřice či pupenů.

Masážní olej na podbřišek při zánětu močových cest: smícháme po 10 kapkách z éterického oleje z borovice, majoránky a levandule do 30ml rostlinného oleje ze slunečnice, oliv či jiného oblíbeného. Po večerním sprchování potřeme podbřišek i bedra masážním olejem na vlhkou pokožku a zlehka osušíme a držíme se pak v teple. Při akutním zánětu lze použít několikrát denně. Borovicový olej pomáhá formou masáže také při potížích s PMS u žen nebo při bolestivé menstruaci.

Pro zdraví duše: Životaschopnost borovice rostoucí na skále nás učí nežehrat na těžké životní podmínky a dodává nám odvahu. Pomáhá nám vytvořit si správný vztah sami k sobě i ke společenství, ve kterém žijeme. Každý z nás je zaset jako semínko právě tam, kde má nejlépe působit. Skrze překážky se učíme a rosteme ke světlu jako strom ke slunci.

Kdy pupeny a jehličí borovice sbírat?

Mladé výhonky, jehličí a pupeny sbíráme před rozvinutím pupenů v dubnu a květnu a použijeme do koupele či na sirup, nebo je sušíme na dobře větraném místě. V zimním období můžeme nasbírat v lese spadané větvičky ze stromů nebo z vánočního stromku (pozor, ten umělý raději nee….)

Tento text o borovici je z mé knihy Bylinky pro děti a maminky 2. z Grady, kde najdete i další méně známé bylinky a stromy.

Více o bylinkách nově najdete ve vysílání Magdalény Dobromily a Marii Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia: https://www.radiobohemia.cz/porady/

 

Novinky

Nový on-line kurz DOBRÁ IMUNITA

V mém novém on-line kurzu se naučíte, co můžeme sami udělat pro svou obranyschopnost - dobrou imunitu. Naučíte se jíst zdravě podle ročních období, poznáte význam orgánových hodin - video ukázka zde www.youtube.com/watch?v=DbXod0VlFe8 naučíte se klíčit semínka, poznávat plané rostlinky a druhy...