Švestka a sladké medicíny
Podzim je jako barevný karneval, který hýří pestrými barvami, chutěmi i vůněmi před zimním zklidněním v přírodě. Na mnohé z nás s ubýváním světla přichází podzimní depka a náladu nám zlepší třeba švestka! Modravé švestky jsou naším původním druhem ovoce z pramáti trpké trnky, dosud se na Moravě švestkám říká trnky a konzumují se hojně hlavně tekutou formou slivovice jako prevence všech nemocí (nelze však doporučit matkám a dětem).
Možná jste si všimli, že se začátkem školního roku se čas nám rodičům školních dětí nějak podezřele zrychluje a do Mikuláše a Vánoc je to prostě rychlá jízda. Někdy nás zabrzdí jen záchranné brzdy nemocí z nachlazení někoho z rodiny. A pak přijde čas bylinkových čajů sbíraných celé jaro a léto, sirupů proti kašli a dalších domácích medicín. Mezi ně počítám i různé zdravé přírodně sladké dobroty, ulehčující trpícím pacientům jejich stonání.
V hlavní roli švestka
Dnešní děti nemají nouzi o kupované sladkosti, spíš naopak. Dříve však čokoláda byla vzácná a jak víme z Ladových obrázků dětem Mikuláš nosil hlavně sušené ovoce, jablka a ořechy, a ze sušených švestek se vyráběli jedlí čertíci. Dobře vyzrálé a usušené švestky jsou velmi sladké a mají mnoho minerálů i železo, tolik potřebné pro zdravou krev a bledé anemické děti. Ze švestek si můžeme připravit domácí „Nutelu“ z povidel s přidáním kvalitního kakaa a oříšků, nebo mandlovou pomazánku, nebo povidla do koláčů. Švestky jsou dobré nejen pro děti všeho věku, ale také pro jejich rodiče i prarodiče, patří totiž mezi přírodní uklidňovače neboli antidepresiva a prospívají velice i ženám v přechodu díky vysokému obsahu minerálů. Jako bonus pomáhají proti zácpě v každém věku.
Švestková pomazánka při anémii - dodá tělu železo a další minerály
4 střední jablka + špetka soli + lžička mleté skořice
50 - 100g sušených švestek (med na doslazení)
50g loupaných mandlí
Postup: sušené švestky propláchneme vroucí vodou na sítku a pak namočíme do studené vody (vody jenom tolik aby byly ponořené) nejméně na 2 hodiny předem. Mandle spaříme a oloupeme, jablka také oloupeme, pokrájíme a dáme vařit spolu se švestkami i s vodou, ve které se máčely. Přidáme špetku soli, skořici, mandle a vaříme do změknutí. Dosladíme medem podle chuti a rozmixujeme. Pomazánku buď mažeme na pečivo, nebo s ní plníme koláče či vánoční cukroví. Stejným způsobem lze připravit ze sušených meruněk, které obsahují také hodně železa. Malým dětem můžeme podávat jako přesnídávku nebo do kaší. Do 1 roku věku nedáváme dětem med, vhodnější je ječmenný slad.
U nás doma mají děti v oblibě domácí ovocnou přesnídávku, a to byste se divili i hodně odrostlé dvacetileté děti jí rády, asi je baví vracet se do dětství.
Domácí jablečná přesnídávka
Vezmu domácí jablka a omyji je. Můžou být i padaná, potlučená, která se musí spotřebovat. Odstraním jen jadřince a poškozenou část slupky a pokrájím je i se slupkou na menší kousky. Podliji vodou nebo moštem a dusím zvolna do změknutí. Přidám skořici mletou, badyán mletý nebo celý hřebíček, ten ale musím odstranit před rozmixováním. Jablíčka jsou základ do kterého lze přidat i další ovoce čerstvé nebo i sušené, hrušky, švestky, ostružiny, aronie, rakytník nebo třeba sušené goji či moruše, které mají také hodně železa. Když se vše rozvaří, v hlubší nádobě vše rozmixuji tyčovým mixérem a propasíruji přes cedník. Pak přeliji do skleniček a medicína je hotová. Někdy ji marodi zblajznou ještě teplou…Pokud něco zbyde, uchovávám v lednici do druhého dne. Pro delší skladování lze uzavřenou skleničku sterilovat mírným povaření ve vodní lázni asi 20 minut.
Další recepty na švestková povidla a léčiva najdete v druhém díle mojí knihy Bylinky pro děti a maminky 2. z Grady.