TIBO LIMO

TIBO LIMO, kefír z mléka i vody

Tibo-limo probiotická je limonáda vyrobená doma kvašením pomocí tibetské houby, která nápoji dodá prospěšné laktobacily a pije se jako probiotikum nejen po léčbě antibiotiky a v rekonvalecenci. Tibetská houba (Také se prodává pod názvem kefírová zrna nebo krystaly) vytváří za 24 -48 hodin z mléka kefír ( v teple v pokojové teplotě rychleji, v lednici v chladu pomaleji), který je mnohem bohatší na probiotické kultury než běžné jogurty z obchodu, obvykle dlouho skladované. Tibetská houba se snadno uchovává doma v lednici v trošce mléka či jen ve vodě a můžeme si tak vyrobit čerstvý kefír podle potřeby. Můžeme houbu i zmrazit a pak znovu probudit, v mrazáku vydrží i několik let. Tip na vitaminový ovocný kefír: do kefíru přidáme oslazenou rakytníkovou šťávu, chutná i dětem.

Od jara do podzimu vyrábíme doma Tibo limo- perlivé limonády mléčně fermentované bez mléka jen z vody pomocí tibetské houby – mají prospěšné probiotické působení a postup je velmi snadný. Začínáme v dubnu s květy pampelišky, sedmikrásky, pak přijdou na řadu květy černého bezu a růží, jahody, rybíz, máta, meduňka, vyzkoušet lze různé kombinace voňavých bylin, květů a plodů, pro ženy nejen v přechodu třeba červený jetel s růží, černý rybíz s mátou a i v zimě můžeme kvasit šípkový burčák z přemrzlých šípků, nebo zahřívající zázvorové limo nebo třeba listy rýmovníku z květináče.

Postup:

Prý se tomu říká ZERO WASTE nulový odpad, přátelé nezapomeňte na stonky, když trháte na jaře květy pampelišek na med nebo sirup, stonky šup do salátu, a zbytek vyluhovaných květů nevyhazujte, ale užijte na perlivou fermentovanou limonádu, kam se hodí i sedmikrásky a později bezové a další květy. Přidejte asi litr vody, trochu cukru (100g), bio citron i s kůrou, kousíček droždí nebo vodu z tibetské houbišky a nechte v teple 1-2 dny kvasit. 2x za den promíchejte. Ochutnáváním zjistíte, jestli už je méně sladká a víc perlí a pak je hotová.  Limo přecedíme a už si lebedíme... jo a ten vyluhovaný zbytek z limo šup do kompostu, ať si lebedí i žížalky.

Jaký je rozdíl ve výrobě limonády a droždím, medem nebo tibetskou houbou?

Naše babičky dělaly bezové limo či šumivé domácí šampáňo pomocí špetky droždí, to kvasí velmi rychle jako urychlovač nejen v těstě s moukou, ale i ve vodě s cukrem. Na cukru si všechny kvasinky pochutnávají a přeměňují je na bublinky. Pokud necháme déle kvasit, stává se z limo burčák a následně alkoholické víno. To samé dělá přidání sladkého ovoce nebo medu, který ve vodě rychle kvasí. Tak nějak naši prapředkové vynalezli kdysi opojnou medovinu. Rozdíl je ve způsobu kvašení, tibetská houbička vyrábí mléčnou fermentaci, nejen v mléku, ale i ve vodě, a pokud necháme kvasit déle, výsledek nebude víno, ale ocet. Zapomenuté experimentální limonády mohou tak po roce vytvořit zajímavé octy do salátů.

Jak pečovat o tibetskou houbičku?

Je to zcela nenáročný domácí mazlíček. Postačí ji trocha té vroucí lásky a voda. Ve vodě v lednici ji můžete uchovávat v malé skleničce od jogurtu a 1x za týden jí vodu vyměnit. Voda je plná dobrých bakterií tak ji buď vypijeme jen tak nebo přidáme 1 -2 lžíce do limo, nemusíte tam vůbec dávat samotnou houbu, postačí jen její voda – syrovátka. Kdo dává do mléka či limonády celou houbičku, má pak problém ji najít. Houbička má ráda teplo, sladko a mléko a v něm pak rychle narůstá až vypadá jako malý bílý květáček. V lednici bez mléka tolik neroste. Když jí dáváte celou do mléka, kefír se poněkud zdrcne a je třeba ho v uzavřené sklenici protřepat a pak přecedit přes sítko a houbičku na sítku najít a dát no nového mléka na další várku, nebo do vody do lednice, když ji zrovna nechcete používat. Proces fermentace vyžaduje teplo – pokojovou teplotu a možnost unikání bublinek, nezavíráme nikdy napevno, ani limo v lednici, může se pak chovat výbušně. Fermentace se sice v lednici zpomalí, ale nezastaví. Při pokusech s barevnými bobulemi ovoce jsem dávala celou houbičku do limonády a pak se mi zbarvila dorůžova, alespoň byla lépe vidět. Pokud se někomu podaří houbičku umořit bez lásky…najde jistě v blízkém okolí někoho dalšího, kdo mu ze svého mazlíčka daruje kousek.

Fermentace je dobrodružství, nikdy nevíte, jaký bude výsledek a nekonečné jsou možnosti variací

 

 

 

Novinky

Nový on-line kurz DOBRÁ IMUNITA

V mém novém on-line kurzu se naučíte, co můžeme sami udělat pro svou obranyschopnost - dobrou imunitu. Naučíte se jíst zdravě podle ročních období, poznáte význam orgánových hodin - video ukázka zde www.youtube.com/watch?v=DbXod0VlFe8 naučíte se klíčit semínka, poznávat plané rostlinky a druhy...