TRNKA - trpké povzbuzení
Trnky bývaly častými keři podél okrajů lesů a úvozových cest, ale dnešní doba nepřeje křovinám a pod moderním heslem „revitalizace“ přírodních a městských parků se křoví odstraňuje rychlou motorovou pilou a s ním i úkryty pro drobný hmyz, ptactvo, skřítky i dětské hry…Máte-li štěstí, že ve svém okolí ještě naleznete trnková křoviska, můžete si nasbírat trnky pro léčení a na lahodný sirup na podporu ledvin, trávení i imunity.
Trnka obecná – slivoň trnka
Trnka je hustý trnitý keř, který může dorůst až velikosti stromu do výšky 3m a tvoří husté porosty na stráních na okrajích lesů a u polních cest. Listy jsou drobné oválné a kvete v dubnu a květnu bohatě mnoha bílými kvítky s příjemnou švestkovou vůní. Plody jsou modré ojíněné kuličky, které jsou uvnitř zelené a jsou velmi trpké chuti, až se nám v puse vše stáhne, proto se sbírají až po přejití mrazem. Je z nich výborný sirup či víno a z květů lahodný čaj. Syrové plody vyhledávají především ptáci a pro lidi mohou být ve větším množství jedovaté, ale jejich svíravé třísloviny mají také prospěšné účinky léčivé. Sbíráme je proto až po přemrznutí mrazem, čímž se zmírní trpká chuť. Trnky patří mezi naše původní evropské druhy dřevin a pochutnávali si na nich už naši pravěcí předkové, kteří také využívali kůru z trnky jako hnědé barvivo na vlnu. Trnka je pramátí všech druhů dalších slivoní a švestek, které lidé vyšlechtili. Na Moravě se pod názvem trnky označují švestky.
Květy trnky obsahují: flavonoidy, éterický olej, cukry a minerální látky a působí mírně projímavě a podporují trávení a látkovou výměnu. Plody trnky obsahují: mnoho vitamínu C a vitamíny skupiny B, karoten, cukry, pektin, barviva a organické kyseliny, z minerálů: hodně vápníku, hořčík, draslík a fosfor, glykosid amygdalin, který je jedovatý jen ve větším množství v běžných malých dávkách nevadí. Velký obsah tříslovin v trnkách poznáme ihned podle jejich svíravé chuti. Jak prospívají třísloviny našemu zdraví? Třísloviny patří mezi přírodní antibiotické látky, protože jejich antiseptické vlastnosti chrání svoje nositele před hmyzem, houbami a plísněmi. Třísloviny – taniny reagují s bílkovinami, způsobují svíravý účinek a vytvářejí ochranné povlak na pokožce proti infekcím. V ráně nebo na jinak postiženém místě se vytvoří tenká blána - antisepticky působící membrána, pod kterou může nerušeně probíhat regenerace poškozených tkání. Z toho důvodu se rostliny s vysokým obsahem tříslovin: pískavice řecké seno, mochna husí, dubová kůra, trnka, dřín, vavřín, červené víno, čaj černý a zelený, používají při onemocněních trávicího traktu (např. při průjmu) a na obklady pro hojení poškozené pokožky. Třísloviny se uplatňují i při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, při péči o zuby a dásně, ale také jako protijed při otravách těžkými kovy. Třísloviny odvádějí z těla škodlivé látky, proto bývají rostliny s jejich vyšším obsahem součástí detoxikačních směsí. Třísloviny působí v našem organismu tak, že normalizují propustnost a zvyšují pružnost kapilár. Formou bylinného čaje pomáhají při kapilárním krvácení, při vysokém krevním tlaku a kurdějích z nedostatku vitaminu C.
Pro léčení se užívají květy trnky, listy, plody, dříve i kůra. Trnky mají účinek močopudný, čistí krev a ledviny i močové cesty, také nečistou pleť, pomáhají snížit vysoký tlak, zlepšují látkovou výměnu a trávení. Pro své povzbuzující a čistící účinky se trnkové výtažky užívají také v kosmetice pro unavenou a stárnoucí pleť, pleť s akné, pro vyhlazení vrásek kolem očí a pro péči o prsa a dekolt a při celulitidě a striích. Posiluje také žíly, cévy a hodí se proto do kosmetiky pro péči o nohy nejen při křečových žilách. Květová esence z trnkového květu posiluje, chrání a čistí i v duševní oblasti, poskytuje oporu zejména ostýchavým a uzavřeným lidem v situacích, kdy se nevyřešené emoce projevují záchvaty pláče a trvalé sebelítosti. Pomáhá přijetí situace smíření se s okolím a probouzí činorodost.
Pro zdraví duše: Strach nás svírá a láska otevírá, trpkost na jazyku proměň na sladká slova ke svým bližním. Přijetí své situace v rodině a láskyplné jednání s druhými a zároveň laskavé ale pevné obhájení svých hranic bez „hraní role oběti“ je cestou k uzdravení.
Recepty pro zdraví
1. Čaj trnkový z květů a listů močopudný pro podporu ledvin, trávení a imunity: 2 lžičky sušených květů trnky přelijeme 300ml vroucí vody a necháme louhovat 5 minut a pijeme 1x denně jako projímadlo, užíváme 3 - 4 dny. Lahodný nálev získáme louhováním 1 lžičky květů trnky + 1 lžičky listů meduňky přes noc ve studené vodě 500ml a ráno jen ohřejeme. Květy trnky se dobře kombinují do směsí ledvinových čajů, kterým dodají příjemnou vůni, spolu s listem břízy, natí svízele syřišťového, rdesna ptačího a kořenem jehlice trnité. Při potížích s ledvinami, močovými cestami a nečistou pletí pijeme čistící čaj z listů a květů trnky – 2 lžičky směsi zalijeme vroucí vodou 500ml a louhujeme 10 minut, pijeme 2 -3 šálky denně.
Trnková šťáva: 500g zralých plodů trnek omyjeme a zalijeme 1,5 litrem vroucí vody do skleněné či keramické nádoby a necháme louhovat 24 hodin v chladu. Pak vodu slijeme do hrnce, přivedeme k varu a opět nalijeme na trnky a louhujeme dalších 24h, stejně to zopakujeme ještě 2x. Louhujeme tedy celkem 4 dny. Nakonec přecezenou šťávu svaříme 10 minut s 100 -150g cukru (přidat můžeme i trochu nasušených květů pro vůni), a plníme do skleněných lahviček. Možná se vám tento postup zdá příliš zdlouhavý, ale je osvědčený. Zkoušela jsem vyrobit z trnek sirup klasickým způsobem, rozvařením celých plodů a propasírováním a výsledek byl tak trpký, že ho nikdo doma nechtěl pít. Proto je lepší plody jen louhovat. Tato šťáva je posilující pro zdraví do vody i čaje nebo sladkých dezertů.
Více receptů najdete v druhém díle knihy Bylinky pro děti a maminky z Grady