Větvičkový čaj
Jaro už je skoro tady a kromě výhonků prvních kopřiv, česneků a sedmikrásek můžeme připravit také
větvičkový čaj. Doporučoval ho už páter Ferda pro období, kdy ještě není po zimě moc bylin, můžeme nasbírat pár mladých větviček s pupeny z jedlých keřů: šípků, maliníku, ostružin, rakytníku, dřínu a dalších. Vynikající aromatický čaj je větviček s pupeny černého rybízu, k němu přidávám pár lístků prvních čerstvých kopřiv a šťávu z citrónu.
Větviček samozřejmě trháme jen maličko s poděkováním keři a s vděčností, dají se tak využít i ostříhané větve ze zahrádky (pouze jedlých keřů a stromů, které bezpečně poznáme.) Můžete vyzkoušet i větvičky ovocných stromů nebo břízy, vrby či dubu, které najdete třeba v lese. Dubový čaj má svíravou chuť, ale je velmi zdravý a pročišťující, pomůže třeba i jako kloktadlo při bolení v krku nebo bolestech zubů a dásní. Vyzkoušejte také čaj z jehličnanů nebo z jehnědů lísek, tam ale pozor na pylové alergie.
Při předjarním prořezávání stromů a keřů v zahradě si nasbírejte pár větviček a nechte si je doma v teple ve váze narašit a použijte část dekorace také do čaje.
Postup: větvičky nastříháme na menší kousky, asi 1 hrst jich vložíme do hrnce nebo skleněné konvice z varného skla do studené vody a přivedeme k varu, povaříme 5 minut louhujeme ještě dalších asi 10 minut a scedíme.
Schválně, jestli poznáte větvičky na poslední fotce vpravo?
Nápověda - shora dolů: dřín jarní, šípková růže, vrba, rybíz, líska, rakytník samčí rostlina a maliník.
další jarní recepty a nové bylinkové příběhy najdete také na mém webu www.donameduna.cz/recepty-bylinkove/