KOPŘIVA jarní životabudička
Magdaléna Dobromila Staňková
Březen už vhání mízu do větví stromů a prvních jarních kvítků a novou sílu i do našeho těla. Je to měsíc proměnlivý a může být zelený i zasněžený. Děkuji za každý nový den i ptáčkům, kteří mě svým zpěvem budí a vyhlížím sluníčko oknem. Někdy však přijdou i horší nálady a rozmrzelost, které nazýváme jarní únavou. Jako zahrádkářka a bylinářka nedočkavě vyhlížím jaro venku v přírodě a hledám své „životabudiče“- první výhonky zelených rostlinek k jídlu. Těším se každoročně na první kopřivy, které sbírám nejen do velikonoční nádivky. Překvapivě i ty nejobyčejnější rostlinky, nazývané často plevelem, mohou být pravým pokladem pro naše zdraví. Kopřiva, která ráda roste i na smetišti, symbolicky odstraňuje z těla vše nečisté.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je vytrvalá a houževnatá rostlina s tuhým kořínkem a pichlavými listy. Je to rostlina dvoudomá a má na jedné rostlině samčí a na druhé samičí květenství. Je královnou rumišť, starých zdí, zarostlých koutů zahrad, pustých míst, křovin, cest a příkopů. Je u nás hojně rozšířeným plevelem a od pradávna se využívala k léčení i v kuchyni i ke krmení domácích zvířat a jako přadná rostlina pro pevná vlákna. V lidovém léčitelství se používala k jarnímu čištění krve a šlehala se s ní revmatická kolena. Léčbu kopřivou doporučoval léčitel farář Kneipp z 19.století, přikazoval pacientům, aby běhali v kopřivách pro prokrvení těla. Tuto drsnou léčbu už dnes nikdo asi praktikovat nebude, ale všichni můžeme využít kopřivu jako vynikající zdravou jarní zeleninu.
Listy kopřivy obsahují hlavně zelené rostlinné barvivo chlorofyl a mnoho minerálních látek, především hořčík, vápník, draslík a železo. Obsahuje také kyseliny křemičitou (křemík prospívá vlasům a nehtům) a kyselinu mravenčí (ta dodává rostlině palčivost). Dále bílkoviny, lipidy, vitamín D, fosfor, vitamín C, serotonin, (pomáhá proti úzkosti, depresi a pro dobrý spánek) histamin, rutin, kvercetin (flavonoid účinný proti rakovině prsu), cholin, třísloviny a fytoncidy. Kopřiva má mimořádné působení, chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus celého těla a pomáhá při nedostatku železa při anémii. Kopřivy obsahují více železa než maso. Pro vstřebání železa z kopřiv je třeba spolupůsobení vitamínu C, proto vždy přidávám třišku citrónu do čaje či čerstvé šťávy z kopřiv, je to i chutnější.
Kopřivy působí protivirově při chřipkách, virózách a proti zahlenění. Působí také proti průjmu, protirevmaticky, podporuje kojení, funkci žlučníku, slinivky i vaječníků. Patří proto i mezi ženské byliny, podporuje kojení, harmonizuje menstruaci a upravuje hormonální nerovnováhu v přechodu. Listy a především kořeny působí močopudně a používá se při léčbě potížích močového měchýře a prostaty u mužů. Odvádí vodu z těla a pomáhá tak snížit tělesnou hmotnost. Při poranění staví krvácení a podporuje hojení ran. Pomáhá také nemocným kardiakům a diabetikům. Dokáže dokonce i harmonizovat vysoký krevní tlak a uklidňovat při stresu a depresích díky vitamínu B, které podporují vytváření hormonu serotoninu v těle. Zevně se využívá především kořen kopřivy nejčastěji jako odvar proti vypadávání vlasů. V homeopatii se úspěšně používá kopřiva na léčení akné a kopřivkové vyrážky. Kopřiva může vadit alergikům na pyl, těm se doporučuje pouze jako homeopatikum.
Semínka kopřivy jsou posilující při vyčerpání, v rekonvalescenci a po porodu, podporují potenci u mužů a ženám napomáhají k otěhotnění. Sbíráme zralá semínka samičích kopřiv, mají více semínek a jejich trsy visí dolů, narozdíl od samčích rostlin, které spíš trčí vodorovně a semínek mají méně. Čerstvá či sušená semínka můžeme přidávat do čajů a polévek, nebo usušená do bylinkové soli.
Recepty pro zdraví
1. Čaj z čerstvých nebo sušených listů či z natě kopřivy: 2 lžičky nařezaných listů necháme přejít varem v 1 hrnku vody a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme teplý pomalu po doušcích 1 šálek ráno a večer. Horký čaj uchováváme nejlépe v termosce, po nějaké době sice změní barvu na temně zelenou, což ale nemá vliv na kvalitu. Kopřivový čaj se dobře kombinuje s jinými bylinami pro zlepšení chuti, při nachlazení s květem černého bezu a fenyklem.
2. Kopřivová šťáva z čerstvých rostlin pro jarní očistnou kůru: košík natrhaných čerstvých mladých výhonků kopřiv opereme studenou vodou a v odšťavovači nebo mixéru připravíme šťávu, kterou pijeme zředěnou minerálkou nebo kombinujeme s jinými zeleninovými či ovocnými šťávami. Při očistném půstu pijeme místo jídla zeleninové šťávy a zeleninové vývary, přispíváme tak k vyloučení škodlivých usazenin z těla nahromaděných v důsledku špatné výživy a ke snížení nadváhy. Několikadenní půst při odpočinkovém režimu může pomoci při léčení chronických nemocí, například revmatických. Vždy se ale předem poradíme s lékařem či léčitelem. Pro děti, těhotné a kojící matky se půsty nedoporučují vůbec. Můžeme se inspirovat našimi předky, kteří dodržovali postní období 40 dnů od Masopustu do Velikonoc a ubrat ve stravě živočišných bílkovin a přidat více zelených natí, naklíčených semen, planých rostlin do polévek a salátů a čerstvých zeleninových šťáv i z kopřiv. Z kopřiv trháme vždy jen vršky mladých rostlin a před zpracováním v kuchyni je krátce spaříme vroucí vodou. Podle české tradice se má na Zelený čtvrtek velikonoční jíst zelené jídlo, připravíme si ho právě z kopřiv.
3. Prášek kopřivový - usušené kopřivy umeleme na jemný prášek na elektrickém mlýnku na kávu a skaldujeme v uzavřené sklenici. Prášek použijeme buď do nápojů a čajů, nebo do jídel, nebo s ním naplníme prázdné želatinové kapsle a užíváme jako potravinový doplněk. Také ho můžeme naložit do oleje a vyluhovaný přecezený olej pak používat do jídel nebo k péči o problematickou pleť.
4. Hydrolát z kopřiv - úžasný prostředek pro růst vlasů, rozprašovačem postřikujeme na vlasovou pokožku i několikrát denně. Nebarví a jeho vůně je čistě kopřivová. Lze užívat i vnitřně 1 lžíci do sklenice vody vypít 1 -2x denně. Více o hydrolátech zde: www.donameduna.cz/news/kvetova-voda-s-lecivym-obrazkem-jako-osvezovac-duse/
Pro zdraví duše
Kopřiva se svým zdrojem železa symbolem vnitřní síly, odvahy a vytrvalosti. I nám dodá touhu žít a jít životem přes překážky, na kterých sílíme a uzráváme. Pro léčbu revmatismu pomůže spolu s kopřivou zamyšlení nad svým chováním k sobě i ostatním podle p. M. Hrabici: „Tak jako pálí kopřiva, tak mnohdy bolí tvé činy lidi vůkol; skromností a láskou zahlaď, cos napáchal, měj rád svůj život.“
Kdy kopřivu sbírat?
Kopřiva se na zahradě pěstuje často sama a musíme ji spíš usměrňovat, aby nám nezarostla celou zahradu. Když jí ponecháme alespoň malý kout jinak odplevelené zahrady, odvděčí se nám po zimě jako jedna z prvních jarních vitamínových zelenin, ale také jako pomocník ostatním rostlinám; kopřivový zákvas pomáhá hubit mšice a další škůdce a funguje i jako hnojivo. Z rostlin sbíraných od časného jara do konce května kolem 14 hodiny odpoledne jsou léčivé látky kopřivy nejúčinnější, do kuchyně můžeme sbírat až do podzimu, ale jen vršky rostlin. Ve volné přírodě sbíráme jen na čistých místech.
Více o bylinkách najdete v obou knihách autorky Bylinky pro děti a maminky 1.+ 2. a ve vysílání Magdalény Dobromily a Marii Mojžíšové v pořadu „Ma Ma Mia“ na vlnách internetového rádia: prvni.radiobohemia.cz/bylinar-mama-mia/